Je důležité, aby v souvislosti s disaster recovery planning byli všichni zainteresovaní seznámeni s jednotlivými kroky, které je třeba provést. Případnou havárií, se kterou plán obnovy počítá, může být cokoliv od přírodních katastrof, přes selhání zařízení až po nehody způsobené člověkem, úmyslné hackerské útoky apod.
Disaster recovery planning v krocích
- Prvním krokem při disaster recovery planning by měla být analýza dopadů na podnikání, během níž váš tým mimo jiné zhodnotí IT priority a cíle týkající se doby obnovy, časově rozvrhne strategii obnovy technologií pro obnovu aplikací, hardwaru a dat. V rámci tohoto kroku byste měli identifikovat potenciální rizika a hrozby, které by mohly ohrozit IT a provoz společnosti.
- Následně je důležité určit, které systémy, data a procesy jsou nejdůležitější pro běžnou činnost firmy. To umožňuje stanovit priority pro obnovu a určit, jak rychle by měly být obnoveny.
- Na základě identifikovaných rizik a důležitých prvků se vytváří konkrétní plán, který popisuje postup, kroky a zodpovědnosti jednotlivých členů týmu.
- Plán obnovy nestačí pouze vytvořit a mít. Měli byste ho pravidelně testovat a trénovat jak proto, aby se ověřila jeho efektivita a aktuálnost, tak proto, aby každý v týmu věděl, co má v rámci procesu dělat. Plán obnovy by samozřejmě měl být pravidelně aktualizován, aby zohledňoval změny v IT infrastruktuře, technologiích a rizicích.
Disaster recovery planning je klíčovým krokem pro minimalizaci potenciálních škod způsobených katastrofou. Mimo jiné je pojistkou toho, že bude vaše firma schopná se rychle vrátit do provozu po neočekávaném incidentu. Je to nedílná součást strategického řízení IT a celé společnosti.