
Loni v dubnu, více než rok po akvizici jedničky ve virtualizačních řešeních VMware společností Broadcom, bylo představeno nové portfolio produktů a nová licenční politika, která významně ovlivnila náklady na provoz firemní infrastruktury. Nyní, po dalším roce a vyhodnocení skutečných dopadů cenových úprav, nastává vhodný moment k posouzení alternativních řešení virtualizace a zvážení migrace na nákladově efektivnější platformu.
Při úvahách o případné změně zůstávají klíčové požadavky nezměněné – vedle úspor nákladů je nutné zajistit spolehlivý a bezvýpadkový provoz, dostupnou technickou podporu a dlouhodobou stabilitu za předvídatelných podmínek. Důležitými faktory při rozhodování jsou také splnění interních bezpečnostních politik, rizika spojená s migrací kritických aplikací a celková časová i technická náročnost přechodu na nové řešení. V diskusi o potenciální změně se zaměřte na tyto klíčové body:
Kompatibilita HW
Vybírejte nové řešení s přihlédnutím ke specifikaci aktuálně vlastněného nebo pronajímaného HW. V případě plánovaného upgrade HW, prověřte kompatibilitu a podporu výrobce zvoleného HW.
Kompatibilita s OS
Schopnost spolupráce hypervizoru s operačním systémem je klíčová. Tak jako Hyper-V nebude nejlepší volbou pro Linux prostředí, v případě Windows pečlivě zvažte funkcionality a výkon open source řešení.
Škálovatelnost
Přemýšlejte o budoucích potřebách, mějte představu o nárocích na navyšování výkonu a potřebě rozložení zátěže (vertikální a horizontální škálování).
Spotřeba zdrojů
Zvažte charakter předpokládané zátěže, pro komplexní řešení se zaměřte na optimalizované hypervizory.
Celkové provozní náklady
Do součtu všech nákladů neopomeňte zahrnout i náklady na údržbu systému, proškolení týmu či pořízení specializovaného software v případě některých řešení.
Konečný výběr vhodné alternativy k VMware závisí především na specifikách IT infrastruktury vaší organizace a interních bezpečnostních a provozních politikách. Každé dostupné řešení nabízí odlišnou úroveň funkcionality, a proto je důležité zvážit konkrétní požadavky na výkon, správu a kompatibilitu. Pokud vaše prostředí nevyžaduje pokročilé virtualizační funkce, můžete dosáhnout výraznějších úspor. Naopak organizace s komplexními potřebami musí počítat s pečlivějším výběrem a možnou nutností investic do kompatibility a podpory. Klíčové je najít rovnováhu mezi cenovou efektivitou, technologickou úrovní a dlouhodobou udržitelností řešení.
Tématu alternativních virtualizačních řešení se budeme věnovat na připravované jarní technologické snídani. Představíme konkrétní zákaznický příklad virtualizace privátního cloudu a uvažovaných změn v kontextu optimalizace provozních nákladů, zatímco naši partneři, Hewlett Packard Enterprise a Alef Nula, se zaměří na alternativní virtualizační řešení a související provozní úspory.
Pokud zvažujete změnu nebo kombinaci virtualizačních platforem, technologická snídaně je skvělou příležitostí, jak získat aktuální informace a porovnat dostupná řešení. Program zahrnuje živé ukázky prostředí HPE VM Essentials a AHV Nutanix, doplněné závěrečnou debatou s experty.
Technologická snídaně se koná ve středu 9. dubna 2025 v prostorách KPMG. Bezplatně se zaregistrujete zde.
Přehled vybraných alternativních řešení
Vybírat můžete z proprietárních i open-source řešení s bezplatnými i placenými licencemi. My jsme vybrali těchto pět možných kandidátů na zlevnění celkových nákladů na provoz virtuální infrastruktury.
HPE VM Essentials
HPE VM Essentials je moderní virtualizační řešení postavené na KVM, které umožňuje spravovat virtuální stroje napříč KVM i VMware platformami. Tento nástroj usnadňuje migraci mezi těmito platformami, což dává organizacím flexibilitu při výběru cílové infrastruktury na základě funkcionality a nákladových preferencí. HPE VM Essentials kombinuje výkon KVM s pokročilými funkcemi správy a integrace, což snižuje náklady na správu a zvyšuje efektivitu. Řešení je ideální pro firmy, které hledají flexibilitu a nákladovou efektivitu při virtualizaci.
Nutanix AHV (Acropolis Hypervisor)
Nutanix AHV je další komerční alternativou s moderními funkcemi, pokročilými schopnostmi správy a zabezpečení. Tato virtualizační platforma umožňuje provozovat virtuální stroje a kontejnery pro aplikace v on-premises i veřejných cloudových prostředích.
Proxmox Virtual Environment (VE)
Proxmox VE (Virtual Environment) je open-source alternativa postavená na technologiích KVM a LXC pro servery založené na Windows a Linuxu. Proxmox VE obsahuje vestavěné bezpečnostní funkce, jako je zálohování, replikace úložiště, živá migrace a interní firewally.
Microsoft Hyper-V
Microsoft Hyper-V je z hlediska funkčnosti a podpory stále zajímavou alternativou VMware. Umožňuje provoz více operačních systémů na jednom hardwarovém uzlu. Microsoft nabízí Hyper-V jak jako součást balíku Microsoft Windows Server, tak jako samostatný produkt Hyper-V Server.
XenServer (Citrix Hypervisor) / XCP-ng
Hypervizor XenServer je známý svou efektivitou a škálovatelností, což z něj činí populární volbu pro nasazení ve velkých datových centrech. Nabízí paravirtualizaci (PV) pro vyšší výkon i plnou virtualizaci (HVM) s hardwarovou akcelerací. Jeho microkernelová architektura zajišťuje vyšší bezpečnost a podpora live migrace umožňuje přesuny virtuálních strojů bez výpadků. Xen je ideální pro rozsáhlé nasazení s důrazem na výkon a vysokou dostupnost.

Služby datového centra může využívat firma jakékoliv velikosti. Korporace i nezávislí vývojáři, startupy i velká veřejná zařízení si najdou „to své“. I malé, popřípadě začínající organizace, ocení flexibilitu a škálovatelnost takového řešení, možnost spravovat velké objemy dat, databáze atd.
Nemůžete si dovolit dlouhé výpadky IT?
Třída Tier III, neboli Tier III certification, zahrnuje redundanci klíčových systémů. Pokud si nemůžete dovolit dlouhé výpadky provozu IT, právě toto oceníte. Tier III definuje i dostupnost, a to na úrovni 99,982 %. Pokud bychom tuto hodnotu přepočetli z procent na čas, znamenalo by to, že z celého roku může „vypadnout z provozu“ pouze na 1,6 hodiny.
Tier III certification znamená vysokou míru zabezpečení
Samozřejmostí je i bezpečnost. Datacentra třídy Tier III jsou důkladně zabezpečena – mimo jiné i před neoprávněným přístupem. Konkrétně v našem datacentru SafeDX umožňujeme přístup pouze autorizovaným osobám na základě biometrických údajů. Servery chráníme v uzamykatelných PODech s řízeným přístupem. Máme zajištěnou absolutní protipovodňovou bezpečnost a garantujeme několikanásobné jištění proti výpadkům energie, připojení či požárům.
Tier III certification udělují datacentrům nezávislí auditoři. Není to jen nálepka, kterou si datové centrum vyvěsí na web, aby udělalo dojem. Je tedy symbolem vysokého standardu služeb, které u datacentra můžete očekávat.
Pokud hledáte spolehlivé datacentrum v Praze, rádi vám představíme naše služby. Rozumíme požadavkům lídrů ve svých oborech a jsme schopni plnit i nadstandardní bezpečnostní a procesní potřeby. I proto jsme již několik let partnery významných hráčů na poli výroby a logistiky, finančních služeb, bankovnictví a retailu.

Bezpečné datové centrum je monitorováno 24/7
Bezpečné datové centrum musí být fyzicky zabezpečeno. Přístup by měly mít pouze oprávněné osoby. Ke kontrole prostředí slouží video monitoring 24/7. Samozřejmostí by měly být alarmy, bezpečnostní zámky atd. Pro kontrolu přístupu slouží biometrické ověření a v neposlední řadě je klíčová i důsledná správa přístupových práv.
Neméně významná je síťová bezpečnost – firewall pro ochranu sítě, pravidelné aktualizace, zabezpečený vzdálený přístup a další. Ke kontrole toho, že je vše v pořádku, slouží monitoring provozu – sledování síťového provozu a detekce neobvyklých událostí.
Jak bezpečné je naše datacentrum?
V SafeDX vám nabízíme housingové služby v Tier III prostředí moderního bezpečného datového centra. A bezpečí je pro nás na prvním místě – i proto poskytujeme dodatečnou úroveň bezpečnosti. Servery chráníme v uzamykatelných PODech s řízeným přístupem. Dbáme na několikanásobné jištění proti výpadkům energie, požárům a garantujeme naprostou protipovodňovou bezpečnost. Chcete vědět více o zabezpečení našeho datového centra? Kontaktujte naše specialisty.

Zálohování dat minimalizuje ztráty v případě incidentu
Při zálohování se vytváří kopie aktuálních dat s cílem obnovit je v případě jejich ztráty, poškození nebo nepřístupnosti. Hlavním cílem zálohování dat je zajistit obnovení dat do stavu, který byl v době zálohování. Zálohy jsou často prováděny pravidelně, čímž se minimalizuje ztráta dat v případě incidentu.
Hlavní rysy zálohování dat:
- Pravidelnost: Zálohování je často prováděno pravidelně, například denně, týdně nebo měsíčně, a zahrnuje pouze aktuální data.
- Přepsatelnost: Staré zálohy mohou být přepsány novými verzemi, což šetří úložný prostor.
- Rychlá obnova: Zálohovaná data jsou rychle dostupná a mají za cíl obnovit aktuální stav systému.
- Kvantita: Zálohy obvykle obsahují omezené množství dat, které jsou nedávno vytvořené.
Archivace nepracuje s „živými“ daty
Archivace dat oproti zálohování slouží k dlouhodobému uchování dat pro účely compliance, právních požadavků nebo k dlouhodobému uchování cenných informací. Archivovaná data jsou obvykle méně často používána, ale musí zůstat zachována po delší dobu.
Hlavní rysy archivace dat:
- Dlouhodobost: Archivovaná data jsou uchovávána po dlouhou dobu, někdy desítky let. Tuto lhůtu mohou definovat právní předpisy.
- Nezměnitelnost: Data v archivech jsou obvykle chráněna proti změnám a mazání, aby se zajistila jejich neporušenost. Nepřepisují se.
- Zpracování a vyhledávání: Archivovaná data mohou být indexována a kategorizována pro usnadnění vyhledávání.
- Kvalita dat: Archivovaná data jsou často vybírána na základě jejich hodnoty a významu, nejenom kvantity. Není třeba archivovat vše.
Zálohování a archivace dat: V čem se liší?
Pokusili jsme se zálohování dat a archivaci popsat co nejjednodušeji a nejstručněji. Teď si pojďme říct, v čem se liší, abychom si názorně ukázali, proč není to „pravé ořechové“, když data, která mají být zálohována archivujete a naopak.
Long story short, hlavním rozdílem mezi zálohováním a archivací dat je časový horizont a účel. Přeloženo do „lidštiny“: Zálohovaná data jsou data „živá“. Pracujete s nimi dnes a denně a odvíjí se od nich výsledky vaší aktuální práce. Máte rozpracovaný obchod? Data, jako jsou informace o klientovi, parametry objednávky, rozpracovaná práce vašich zaměstnanců, kteří na projektu pracují, atd., jsou předmětem zálohy. Pokud byste o tato data přišli, museli byste vše znovu zjišťovat od klienta a začít s prací od píky. Přišli byste o čas, peníze a ve finále byste nezanechali ani dobrý dojem u klienta.
Zálohování je zaměřeno na krátkodobou obnovu aktuálních dat v případě havárie. Tou nemusí být jen tornádo a požár, ale i kyberútok (kterých je poslední dobou stále více) nebo „obyčejná“ lidská chyba. Archivace je proti tomu zaměřena na dlouhodobé uchování dat pro různé účely, včetně compliance a historické analýzy.
Důležité je archivaci a zálohování správně nakombinovat
Nedá se však říct, že by jeden nebo druhý proces byl důležitější. Naplánujte strategii ochrany dat na základě konkrétních potřeb a požadavků organizace. Kombinace zálohování a archivace dat poskytuje komplexní ochranu dat, která je klíčová pro udržení kontinuity vašeho podnikání a dodržování právních předpisů.
Závěrem – nepodceňujte ani zálohování, ani archivaci dat. Obě aktivity jsou klíčové součásti správy dat v informačních technologiích. Je důležité rozumět jejich rozdílům a využívat je správně, aby byla zajištěna spolehlivost a dostupnost dat v různých situacích.

Bare metal dedicated server jako IaaS koncept
Bare metal server je ve skutečnosti dedikovaný server poskytovaný jako služba. V rámci portfolia SafeDX vám nabízíme pronájem dedikovaných bare metal serverů a úložišť v rámci služby HPE GreenLake | BareMetalDX. Pokud pro své podnikání vyžadujete vysokou dostupnost privátního výpočetního výkonu, jste na správné adrese. Pro více informací kontaktujte naše specialisty.

Komu se vyplatí rack housing?
Vždy není nutné si pronajmout celý rack, ale obecně se dá říct, že rack housing je atraktivní zejména pro velké firmy, popřípadě organizace, které potřebují uložit velké množství serverů. Nejmenší jednotkou, kterou si můžete u SafeDX pronajmout, je jeden rack, kam se vejde 48 serverů.
Rack housing v podání SafeDX, tedy RackHousingDX, představuje prémiové prostředí ve standardu Tier III, dostupnost odborné podpory Remote Hands v režimu 24/7 či Service Desk 24/7, popřípadě možnost si nechat navrhnout a vybudovat privátní infrastrukturu zcela na míru.

Datové centrum je zodpovědné za zajištění dostupnosti dat, dále samozřejmě za bezpečnost a integritu dat.
Datové centrum využijí firmy i zdravotnická zařízení. Kdo dál?
Velké a střední firmy používají datová centra pro uchovávání a správu podnikových dat, aplikací a serverů. Nejsou ale jediné. Datacentra využívají i zdravotnická zařízení pro ukládání zdravotnických záznamů, obrazových dat a provozování lékařských IS. S velkými objemy citlivých dat pracují i finanční instituce, vládní orgány, vzdělávací instituce, telekomunikační společnosti a další.
Hledáte datové centrum v Praze?
Pokud hledáte spolehlivé datové centrum, jste na správné adrese. SafeDX je bezpečné a výborně dostupné datové centrum v pražských Vysočanech. Věříme, že lokální uložení dat na známém a dostupném místě, bezpečný přístup autorizovaným osobám 24/7 a dojezdovou vzdálenost do 20 minut ze všech kancelářských center v Praze oceníte. Pro více informací kontaktujte naše specialisty.

Získejte jednotné prostředí pro správu kontejnerů a virtuálních strojů
Kubernetes může být integrován s infrastrukturou VMware, což umožňuje provozovat kontejnery na virtualizovaných serverech a síti VMware. To poskytuje organizacím jednotné prostředí pro správu kontejnerů a virtuálních strojů.
Kubernetes poskytuje výkonné nástroje pro správu kontejnerů, včetně správy životního cyklu aplikací, škálování, správy závislostí a dalších funkcí. Produkty VMware, jako je Tanzu, umožňují pokročilou síťovou virtualizaci pro Kubernetes, což zahrnuje řízení sítě, směrování, zabezpečení a další. Kubernetes na VMware infrastruktuře umožňuje dynamické škálování aplikací na základě provozního zatížení.
Výběr Kubernetes jako orchestrátoru pro kontejnery na infrastruktuře VMware vám může pomoci získat výhody kontejnerizace a cloud-native technologií v rámci existujícího virtualizačního prostředí VMware. Tím se dosáhne efektivní správy aplikací a zlepšení flexibility a škálovatelnosti.

Server housing v Praze – dostupný 24/7
Naše služba RackHousingDX vám nabízí nejvyšší míru dostupnosti a možnost spravovat váš hardware v bezpečném datovém centru splňující standard Tier III. Nabízíme vám připojení k hlavním internetovým uzlům a špičkovou konektivitu. Prostor vám přizpůsobíme kapacitně i prostorově. Nacházíme se v Praze na Vysočanech, popřípadě poskytujeme další geograficky redundantní služby.
Váš hardware bude u SafeDX jako „v pokojíčku“. Online monitoring spotřeby elektřiny, vlhkosti a teploty v sále je pro nás samozřejmostí. Navíc nabízíme podporu dostupnou 24/7.
Hledáte moderní a bezpečné zázemí pro svůj hardware? Potřebujete datový sál na míru? Naší nejmenší obchodní jednotkou je jeden rack, do kterého se vejde hned 48 serverů. Chcete vědět víc? Kontaktujte nás.

Je důležité, aby v souvislosti s disaster recovery planning byli všichni zainteresovaní seznámeni s jednotlivými kroky, které je třeba provést. Případnou havárií, se kterou plán obnovy počítá, může být cokoliv od přírodních katastrof, přes selhání zařízení až po nehody způsobené člověkem, úmyslné hackerské útoky apod.
Disaster recovery planning v krocích
- Prvním krokem při disaster recovery planning by měla být analýza dopadů na podnikání, během níž váš tým mimo jiné zhodnotí IT priority a cíle týkající se doby obnovy, časově rozvrhne strategii obnovy technologií pro obnovu aplikací, hardwaru a dat. V rámci tohoto kroku byste měli identifikovat potenciální rizika a hrozby, které by mohly ohrozit IT a provoz společnosti.
- Následně je důležité určit, které systémy, data a procesy jsou nejdůležitější pro běžnou činnost firmy. To umožňuje stanovit priority pro obnovu a určit, jak rychle by měly být obnoveny.
- Na základě identifikovaných rizik a důležitých prvků se vytváří konkrétní plán, který popisuje postup, kroky a zodpovědnosti jednotlivých členů týmu.
- Plán obnovy nestačí pouze vytvořit a mít. Měli byste ho pravidelně testovat a trénovat jak proto, aby se ověřila jeho efektivita a aktuálnost, tak proto, aby každý v týmu věděl, co má v rámci procesu dělat. Plán obnovy by samozřejmě měl být pravidelně aktualizován, aby zohledňoval změny v IT infrastruktuře, technologiích a rizicích.
Disaster recovery planning je klíčovým krokem pro minimalizaci potenciálních škod způsobených katastrofou. Mimo jiné je pojistkou toho, že bude vaše firma schopná se rychle vrátit do provozu po neočekávaném incidentu. Je to nedílná součást strategického řízení IT a celé společnosti.